EPR-díj 2024

Kiterjesztett Gyártói Felelősség (EPR-díj) kisvállalkozások szemszögéből

Vállalkozóként sosem dőlhetünk hátra, mindig résen kell lenni mert bármikor bevezethetnek egy újabb jogszabályt, ami könnyen meglehet ránk is vonatkozni fog. Nézzük mi is ez pontosan és a te vállalkozásodat érinti-e a kiterjesztett gyártói felelősség, azaz az EPR-díj.

EPR rendelet

2023. július 1-től a hulladékgazdálkodási rendszer Magyarországon átalakul, az Európai Unió hulladékpolitikáját figyelembe véve, sőt túl is szárnyalva azt, az érintett termékek körében. Az EU 5 termékkör esetében teszi kötelezővé a körfogásos rendszer alkalmazását, amit a magyar hulladékgazdálkodási rendszer további 6 termékkörrel bővített.

Az egyik része az EPR rendszernek a hulladék elszállítását érinti. A hulladékon belül is megkülönböztetünk több fajtát, amit itt jegyezzünk meg, hogy az átlag magánszemélyeket, és a kommunális hulladékot jelenleg nem érintik változások.

 

Mi az az EPR?

Az EPR rendelet (Extended Producer Responsibility) az a rendszer, amely európai irányelvek alapján szabályozza, hogy egy termék gyártóját, a felelőssége a terméke iránt, egész életciklusa során terheli, beleértve az újra hasznosítást és a hulladékkezelést is. Ezért nevezzük ezt kiterjesztett termelői felelősségnek.

 

Ez azt jelenti, hogy ha te termelsz, előállítasz valamit, akkor te, mint gyártó felelősséggel tartozol a termék végső sorsáért. Az EPR rendszer lényege tehát, hogy a gyártóknak kell a pénzügyi felelősséget vállalniuk a termékeik után keletkezett hulladék kezeléséért, nekik kell viselniük a hulladék begyűjtésének és ártalmatlanításának a költségeit.

Az EPR és a környezetvédelmi termékdíj

Az EPR szabályozás a jelenlegi környezetvédelmi termékdíj-szabályozás alá tartozó termékeken túl további termékcsoportokra is kiterjed.

Ezek között találunk olyan termékeket, amelyek a termékdíj szabályozás és az EPR hatálya alá is tartoznak, és olyanokat is, melyekre az újonnan bevezetett EPR szabályozás környezetvédelmi termékdíj nélkül is vonatkozni fog.

A környezetvédelmi termékdíj nem szűnik meg. A termékdíj jogszabályban meghatározott érintett termékkörök közül mind része az EPR rendszernek is. Az EPR szabályozás kibővült 3 nagy kategóriával a környezetvédelmi termékdíjhoz képest, az eddig ismerteket pedig magába foglalja.

EPR (Körforgásos termékek) Környezetvédelmi termékdíj
Csomagolások Csomagolószer
Egyes egyszer használatos és egyéb műanyagtermékek Egyéb műanyagtermékek
Elektromos és elektronikus berendezések Elektromos és elektronikus berendezések
Elemek, akkumulátorok Akkumulátor
Gépjárművek -
Gumiabroncsok Gumiabroncsok
Irodai papír Irodai papír
Reklámhordozó papír Reklámhordozó papír
Sütőolaj, sütőzsír -
Textiltermékek -
Egyes fából készült bútorok -
- Egyéb kőolajtermékek
 

A tételesen felsorolt körforgásos termékek listáját, vámtarifa számokkal és az EPR díj mértékével itt találod összefoglalva egy 5 oldalas PDF dokumentumban:

Kattints ide a részletekért!

 

Mit jelent pontosan a csomagolás?

Saját előállítású vagy vásárolt, külföldről behozott termék csomagolása az EPR rendszer hatálya alá tartozik. A termékdíj törvénytől eltérően itt nem a csomagolószer gyártóját terheli a felelősség, hanem azt, aki a terméket becsomagolja.

Mindenki köteles EPR díjat fizetni, aki a megvásárolt csomagolóeszközből, csomagolóanyagból egy új csomagolást hoz létre. Pl.: nem a kartondoboz gyártója fizeti az EPR-díjat hanem az, aki összehajtja és felhasználja a kartondobozt.

Aki a csomagolóanyagot előállítja ő ahogy eddig is, ezután is környezetvédelmi termékdíjat fog fizetni, az EPR díj viszont ezen felül fog jelentkezni annál aki új értékesítésnél felhasználja ezeket az anyagokat.

körforgásos gazdálkodás, környezetvédelem illusztráció, mngt könyvelőiroda

Csomagolás:

Bármilyen tulajdonságú anyagból készült termék, amelyet áru tartására, megóvására, átadására, átvételére, szállítására, valamint bemutatására használnak.

Azok a vállalkozások, akik helyben értékesítenek, a csomagolószert megtöltik az értékesített termékkel – például pékségek, virágboltok, kisboltok –, mentesülnek az EPR kötelezettségtől.

Ezekben az esetekben az EPR kötelezettséget a csomagolószert számukra értékesítőknek kell teljesíteniük.

 

Kinek kell EPR díjat fizetni?

Minden olyan gazdálkodó érintett az EPR díj fizetésében, aki úgynevezett körforgásos termékekkel foglalkozik.

Ez alapján érintett az EPR rendszerében, az aki:

  • behoz külföldről bármilyen körforgásos terméket

  • gyárt, mind értékesítésre mind saját felhasználásra

  • forgalomba hozója az érintett termékkörök közül bármelyiknek

  • csomagolja a termékét az értékesítés során

Melyik vállalkozásoknak kell számolniuk ezzel?

Egyéni vállalkozásoktól kezdve, mérettől függetlenül cégekre is ugyanúgy vonatkozik az EPR rendszere.

Mindenképp javaslom, hogy tájékozódj tovább, hogy érintett vagy-e és milyen formában ha:

  • kézműves vállalkozásod van

  • webshopod van és fizikai terméket értékesítesz

  • külföldről hozol be terméket, amit tovább értékesítesz belföldön

  • fából készítesz bútort

  • kereskedelmi tevékenység ahol a gyártott termék üvegbe, műanyag tárolóba kerül

  • élelmiszer-előállításával, forgalomba hozatalával foglalkozó vállalkozások

  • becsomagolod a terméked az értékesítéskor

  • autókkal foglalkozol

körforgásos gazdálkodás, környezetvédelem illusztráció, mngt könyvelőiroda

Mire számíthatunk mostantól?

Az új hulladékgazdálkodási rendszer első szakasza, július 1-jével életbe lépett, ez az EPR bevezetése, de még mindig sok kérdés felmerül és vannak tisztázatlan területek.

A második szakasz a tervezet szerint 2024. január 1-től kerül bevezetésre, ami a kötelező visszaváltási rendszer. Ez a rendszer a 0-6 literig terjedő fém, műanyag és üveg italcsomagolásokra (kivéve a tej alapú italtermékek csomagolása) vonatkozik.

Az EPR rendszer a termékdíjjal szemben nem a NAV-nál hanem a MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. hatáskörében van, rövidítve: MOHU. Az első díjfizetéssel érintett időszak a 3. negyedév (július 1-szeptember 30. között) önálló nyilvántartás, majd bevallás alapján.

 

Újabb áremelkedés várható

Az érintett iparágakban drágulás várható.

A FÉSZ (Felelős Élelmiszergyártók Szövetsége) közleményében az ismert költségnövekedések alapján, amit az EPR rendszer bevezetése az élelmiszer gyártás és előállítás, forgalmazás iparágra rótt, a terheit a vevőkre (részben) tovább hárítva 4-5 százalékos áremelkedést jósolt.

Növekvő adminisztrációs terhek

Az EPR díj táblázatból is kiolvasható, hogy a díj mérétke Ft/kg-ban van meghatározva. Ez azt jelenti, hogy a kisebb egyéni vagy kézműves vállalkozások számára nem is anyagi oldalról fog komolyabb megterhelést jelenteni az új rendszer, hanem adminisztrációs oldalról.

Következő lépések

Aki a határidő után észleli, hogy érintett az EPR rendszerében, a szükséges regisztrációt és a kötelezettségeket teljesítését jelenleg szankciómentesen lehet pótolni.

1.     Regisztráció a MOHU oldalán: https://mohu.hu/nem-lakossagi-ugyfelek/gazdalkodo-szervezetek-es-intezmenyek-regisztracioja

2.     OKIRkapu oldalra kell bejelentkezni saját ügyfélkapuval https://kapu.okir.hu/okirkapuugyfel/

3.     Ha még nincs igényelni kell egy környezetvédelmi ügyfél jelet (KÜJ), ezt követően kérelmezni a nyilvántartásba vételt.

4.     Be kell sorolni a termékeket vámtarifaszám alapján, hogy lásd pontosan mi az, amire fizetni kell és mi az amire nem.

5.     Az EPR szabályozásban meghatározott módon nyilvántartást kell vezetni az érintett termékek felhasználásáról.

6.     Számlazáradékot, megjegyzést kell tenni minden július 1 után kibocsátott számlára, ami által biztosítjuk a vevőt, hogy az EPR-díj megfizetésre került, ilyen számlazáradék alapesetben: „A kiterjesztett gyártói felelősségi díj megfizetése az eladót terheli.” vagy „A kiterjesztett gyártói felelősségi díj megfizetésre került.”

7.     Negyedévente adatot kell szolgáltatni a MOHU felé, ami alapján a MOHU fog számlát kibocsátani a vállalkozó részére.

 

2023. Július 12-én szerveztünk egy beszélgetést amiben könyvelőként tolmácsoltam kisvállalkozók kérdéseit egy hulladékgazdálkodási szakértőnek.

Közel 30 kérdést válaszoltunk meg!

 

A beszélgetésről készült egy átirat is, amiben el is olvashatod a felmerült kérdésekre adott válaszokat.

A dokumentumot töltsd le innen: KATTINTS IDE!

 
Örülök, hogy elolvastad a bejegyzést és bízom benne, hogy hasznos információkkal gazdagodtál. 
Ha úgy érzed, hogy más vállalkozók is profitálhatnának belőle, kérlek oszd meg velük is ezt a cikket. 
Küldd el nekik e-mailben, vagy oszd meg a közösségi média felületeken. A te támogatásoddal még több magyar kisvállalkozás lehet sikeres és jól tájékozott. 
Köszönjük előre is a megosztást és a hozzájárulásodat a közösségünk építéséhez!
Previous
Previous

2023 adóváltozásokról: Melyek a magánszemélyeket és vállalkozásokat érintő legfontosabb adók változásai?

Next
Next

Éves beszámoló: Mit érdemes tudni róla?