Éves beszámoló: Mit érdemes tudni róla?
Kinek kell éves beszámolót készítenie?
Az éves beszámoló elkészítése a társas vállalkozások, a gazdálkodó szervezetek kötelezettsége. Ez magában foglalja a cégeket, a nonprofit szervezeteket, az egyesületeket, alapítványokat, ügyvédi irodákat és még sok más szervezetet.
Egyéni vállalkozásoknak, egyéni ügyvédeknek, a bíróságon nem bejegyzett egyéb szervezeteknek nem kell éves beszámolót készíteniük.
Mi az az éves beszámoló?
Éves beszámoló részei, típusai
Az éves beszámoló a vállalkozások gazdasági tevékenységét és pénzügyi helyzetét bemutató dokumentum, amit a számviteli törvényben meghatározott módon, a könyvelés alapján, kötelezően magyar nyelven, az előző üzleti év zárásaként kell elkészíteni.
Az éves beszámolóban szereplő legfontosabb részek a mérleg, az eredménykimutatás és a kiegészítő melléklet.
A beszámoló elkészítésének formája, típusai eltérőek lehetnek a gazdálkodó szervezet méretétől függően.
A számviteli törvény által előírt határértékeket kell figyelembe venni annak meghatározásakor, hogy melyik szervezet élhet az egyszerűbb formai beszámolók elkészítésével.
Az alábbiakat különböztetjük meg:
éves beszámoló
egyszerűsített éves beszámoló
mikrogazdálkodói egyszerűsített éves beszámoló
összevont éves beszámoló
Éves beszámoló határideje
Az éves beszámolók elkészítésének és benyújtásának határideje a gazdasági év végétől számított öt hónap. Tehát, ha a gazdasági év december 31-én zárul, akkor az éves beszámoló benyújtásának határideje a következő év május 31-e.
Mi történik, ha valaki nem teszi közzé határidőben a beszámolóját?
Aki nem teszi közzé időben az éves beszámolóját, az rövid időn belül kap egy első felszólítást a közzétételre. Ha ennek sem tesz eleget egy újabb felszólítást kap a hiánypótlásra ezúttal azonban bírságot is kiszab az adóhatóság. Ha ezek után sem történik meg a beszámoló elkészítése és közzététele a Nemzeti Adó- és Vámhivatal törölheti a cég adószámát és egyúttal kezdeményezheti a cég törlését is.
Az egyszerűsített éves beszámoló
Az egyszerűsített éves beszámoló kevesebb részből áll, mint a teljes éves beszámoló, a mérlege és eredménykimutatása rövidebb, így ha az üzleti érdek nem kívánja meg a részletesebb számviteli beszámoló készítését, érdemes egyszerűsített beszámolót készíteni. Az egyszerűsített beszámoló része az egyszerűsített kiegészítő melléklet is.
A mikrogazdálkodói egyszerűsített éves beszámoló
A mikrogazdálkodói egyszerűsített éves beszámoló előnye, hogy ez még egyszerűbb formátum, mert csak mérlegből és eredménykimutatásból áll.
A beszámolók típusa választható, ha két egymást követő üzleti évben az alábbi három mutatóérték közül kettő nem haladja meg a felsorolt határértékeket:
Megnevezés | Egyszerűsített éves beszámoló | Mikrogazdálkodói egyszerűsített éves beszámoló |
---|---|---|
Éves nettó árbevétel | 2400 millió Ft | 200 millió Ft |
Átlagosan foglalkoztatottak száma | 50 fő | 10 fő |
Mérlegfőösszeg | 1200 millió Ft | 100 millió Ft |
Az éves beszámoló szerepe a gazdasági életben
Az éves beszámoló a vállalkozások számára fontos eszköz, ami bemutatja minden cég pénzügyi teljesítményét, eredményességét.
Ezért fontos, hogy minden cégvezető értse a felépítését, az alkalmazhatóságát és természetesen a saját beszámolóját is. Üzleti, partneri kapcsolatok létesítése előtt mindig érdemes a leendő partnert ellenőrizni.
A vállalkozások éves beszámolója nagymértékben befolyásolhatja a cég megítélését. Beszédes képet ad arról, hogy megbízható-e a cég, milyen a pénzügyi helyzete, és milyen kilátásai vannak a jövőben.
Ehhez szükséges, hogy tudd, hol éred el a közzétett beszámolókat és mire figyelj.
Éves beszámoló közzététele
Az éves beszámolókat elektronikus formában, ügyfélkapu azonosítás után kell feltölteni és letétbe helyezni az elektronikus beszámoló portálon keresztül.
Az e-beszámoló felülete könnyen használható, jellemzően a cég meghatalmazott könyvelője vagy az ügyvezető, a könyvelőtől kapott beszámolót tölti fel.
A feltöltés után a beszámoló beküldésre kerül, amennyiben megfelel a jogszabályi előírásoknak, úgy azt a Céginformációs Szolgálat letétbehelyezi és közzéteszi.
Innentől nyilvánosan elérhető lesz az e-beszamolo.im.gov.hu oldalon.
Éves beszámoló keresés
Az e-beszamolo oldalon, cégnév, adószám, cégjegyzékszám (elég ezek közül egyet megadni) ismeretében tudunk a közzétett beszámolók között keresni. Ha egy céget, üzleti partnert szeretnénk ellenőrizni, ezeket az adatokat jellemzően megtalálhatjuk a cég honlapjának ÁSZF, Adatkezelési szabályzat vagy impresszum leírásában, a kibocsátott számláján, továbbá rá is kérdezhetünk.
Mit érdemes nézni a beszámolóban?
A teljesség igénye nélkül néhány alap információ ami beszédes lehet számunkra, miután megtaláltuk a cég közzétett beszámolóit:
közzététel dátuma (határidőben teljesítette-e a közzétételi kötelezettségét)
üzleti évben átlagosan foglalkoztatottak száma
az aláírásra jogosult megnevezése
Az első táblázat a cég adatok után amivel találkozunk a mérleg. A mérlegben láthatjuk felsorolva a cég befektetett eszközeit, a pénzeszközeit de laikusként talán beszédesebb lesz az eredménykimutatás a következő oszlopban, ahol az alábbiakat érdemes szemügyre venni:
Értékesítés nettó árbevétele (előző üzleti évben, Áfa nélküli bevétel)
Anyagjellegű és személyi jellegű ráfordítások sorai (ahol a működési költségek és bérköltségek is találhatóak)
Az üzleti év eredménye alapján az adózott eredményt, ami leegyszerűsítve a gazdálkodó adott évi teljesítményét árulja el nekünk.
Örülök, hogy elolvastad a bejegyzést és bízom benne, hogy hasznos információkkal gazdagodtál.
Ha úgy érzed, hogy más vállalkozók is profitálhatnának belőle, kérlek oszd meg velük is ezt a cikket.
Küldd el nekik e-mailben, vagy oszd meg a közösségi média felületeken. A te támogatásoddal még több magyar kisvállalkozás lehet sikeres és jól tájékozott.
Köszönjük előre is a megosztást és a hozzájárulásodat a közösségünk építéséhez!