Vállalkozási és adózási forma
Milyen vállalkozási formák léteznek itthon és melyik lehet a neked legmegfelelőbb?
Néhány kérdés alapos átgondolása után egyszerűen megtudhatod merre indulj – arra azonban figyelj, hogy általános érvényű válaszok nincsenek, mindenkinek az egyéni háttere, vállalkozása, környezete határozza meg mi számára a legkedvezőbb.
A helyesen megválasztott vállalkozási és azon belül az adózási formával van lehetőséged csökkenteni a költségeid és kihasználni a törvény adta lehetőségeket.
Egyedül vagy társsal indulsz?
Ha egyedül vállalkozol egyéni vállalkozást érdemes alapítani, amin belül különböző adózási formák választhatóak.
Ezeknek az előnyei:
egyszerű az alapítása
lehet szüneteltetni és megszüntetni is egyszerű
olcsóbb indítani és a fenntartási költségei is alacsonyabbak
az egyéni vállalkozáson belül is többféle adózási forma közül tudod kiválasztani a te helyzetednek a legoptimálisabbat
bármikor tudsz váltani, növekedni
ha nem tartozol ÁFA hatálya alá, nem kötelező vállalkozói bankszámlát sem használnod (de érdemes)
Hátránya:
a vállalkozásodért a teljes személyes vagyonoddal felelsz
nincs lehetőséged a vállalkozáson belül hagyni a nyereséged fejlesztések érdekében, jövedelem adózás nélkül (kivéve KATA)
Egyéni vállalkozások adózási formái:
Vállalkozói személyi jövedelemadó = tételes költségelszámolás
Átalányadózás = tevékenységnek megfelelő költséghányad elszámolás
Új KATA = fix összegű tételes adó megfizetés bevételi értékhatárig, csak azok a vállalkozások választhatják, akik főállásúak az egyéni vállalkozásban és csak magánszemélyeknek értékesítenek
Ezek a választható opciók. Azt, hogy ezen belül neked melyik éri meg a legjobban a tevékenységed, a vállalkozásod és a személyes háttered határozza meg.
Ha van társad/többen alapítotok vállalkozást, társas vállalkozói formát kell választanotok.
Fajtái:
Betéti társaság (BT)
Közkereseti társaság (KKT)
minimum 2 fővel alakulhat, nincs minimum jegyzettőke, a személyesen közreműködő (beltag) a teljes személyes vagyonával felel a vállalkozás kötelezettségeiért
Korlátolt Felelősségű Társaság (KFT)
egyedül is lehet alapítani, van kötelező törzstőke ami 3.000.000 Ft, de később is akár részletekben is be lehet fizetni, nincs magán vagyonnal felelősségvállalás
Részvénytársaság (RT, ZRT, NYRT)
Lehet nyilvánosan és zártkörűen működő, az alaptőkéje előre meghatározott számú és névértékű részvényekből áll.
Előnyök:
Nem vagy egyedül a feladataiddal
A cég különálló jogi “személy” lesz
Nagyobbra tudsz nőni - a megszerzett nyereséged egyszerűbben és gazdaságosabban tudod fejlesztésekre, beruházásokra fordítani
Partnerek komolyabban vesznek
Hátrányuk:
Az alapításhoz ügyvéd kell, magasabb költségekkel jár az indulás és a fenntartás is
Nem lehet szüneteltetni
Megszüntetés is bonyodalmasabb és költségesebb
Folyamatosan változó jog és adózási környezetben kell jól működni
Társas vállalkozások adózási formái:
BT esetében KATA - megszűnt 2022.08.31-gyel.
KIVA (kisvállalati adó) vagy TAO (társasági adó)
Fizikai vagy digitális terméket értékesítesz? Saját terméked vagy tovább értékesítesz? Szolgáltatást nyújtasz?
Az induló és a később ismétlődően felmerülő költségeid a valódi kérdés, illetve az általános forgalmi adó (ÁFA) elszámolása.
Például: Egy online szolgáltatást nyújtó vállalkozó induló költségei minimálisak, tehát a KATA adózási forma egyéni vállalkozóként vagy ha társsal indulsz betéti társaságként jó választás lehet.
Míg a fizikai termék értékesítése online és offline is igényelhet kezdeti tőkebefektetést mint az előállítás költsége vagy egy webáruház raktár készlet feltöltése - mind olyan kezdeti és akár folyamatos kiadásokkal jár amit el lehet számolni a bevételből tehát nem biztos, hogy a KATA a legoptimálisabb. Mert a KATA egy fix összegű tételes adó, esetében nem tudsz költséget érvényesíteni a bevételedből.
Mennyire lesz rendszeres a bevételed (az elején vagy terv szerint) a vállalkozásodban?
Ha csak bontogatod a szárnyaid és / vagy teljesen mellékállásban szeretnél vállalkozni valószínűleg az új Kata (ha jogosult vagy a választására) vagy az átalányadózás lesz a megfelelőbb számodra.
Van olyan élethelyzet is, hogy van főállásod, esetleg társas vállalkozásban is tag vagy, GYED-en tehát szülési szabadságon vagy - így előfordulhat, hogy semmilyen járulékot nem kell fizetned magad után.
Ráadásul 2022-től az átalányadózó egyéni vállalkozónak van adómentes jövedelem határa is - ezt is számításba kell venni. Ezért fontos mindig a saját személyes hátteret vizsgálni a vállalkozási és adózási forma választásánál.
Bizonyos esetekben van lehetőséged adószámos magánszemélyként is működni, ez azonban csak a nem üzletszerű és nem rendszeres, előre nem tervezhető bevételt jelentő tevékenységeknél működhet.
Jó lenne úgy vállalkozást indítani, hogy érted az adózást, és tudod, hogy mit csinálsz?
Készítettél üzleti tervet ami alapján meg tudod határozni a számodra legideálisabb vállalkozási és adózási formát?
Mekkora a kezdéshez szükséges kiadásaid összege? Mekkora a működési költséged?
A kezdéshez és a működéshez szükséges költségeid fontos tényezők amikor az optimális adózási formákról beszélünk.
Ha magas az induló költséged olyan vállalkozási formát érdemes választanod amiben el tudod számolni ezeket a költségeket: ezt megteheted egyéni vállalkozóként, társas vállalkozásban is, de a Kata vagy átalány szerinti adózási formában ahogy az előbb is említettem nem.
Nem csak az indulásnál fontos megfelelő adó stratégiát választani.
Évközben is, de legalább év végén érdemes alaposan átvilágítani a vállalkozásod működését mert lehet, hogy a vállalkozási és adózási forma ami az elején megfelelő volt már nem a legkedvezőbb. Előfordulhat, hogy új tényezők befolyásolják a működésed vagy változik a vállalkozásod.
Az is gyakran megesik, hogy változtatnak a törvényen, megjelenik egy kedvezőbb lehetőség vagy szigorítás lép érvénybe - így mindig érdemes naprakész ismeretekkel rendelkezni és csak ilyen hozzáállású könyvelővel együtt dolgozni - aki szemmel tartja a vállalkozásod működését.