Célok megtervezése - 2022
Amikor elérkezünk egy új évhez általában azok is kedvet kapnak a tervezgetéshez akikre a hétköznapokban annyira ez nem jellemző. Nem véletlenül, az új év, új lehetőségek, tiszta lappal indulunk mindenkinek ad egy kis extra motivációt.
Hangsúlyozni talán már nem is kell a tervezés jelentőségét. Az üzletben, egy vállalkozás életében egyszerűen elengedhetetlen lépés.
Ha most indítod a vállalkozásod a tervezés ahogy én szoktam mondani a nulladik első lépések között van.
ezért megmutatom nektek én hogy terveztem meg a 2022-es évemet és mik azok a szokások amik nekem tarthatóak voltak a kezdeti lelkesedés múlása után is.
Le is tudjátok tölteni a tervezőt amit én használok, én magamnak szabom testre évről-évre egy régebbi sablon alapján. Bátorítalak rá, hogy te is változtass rajta és formáld a te igényeid szerint. Ha használod a Canva programot már ismerős lesz a szerkesztés menete - de ha még sosem láttad a Canvát se ijedj meg. Egyszerű és az ingyenes funkciókkal is át tudod alakítani könnyedén a sablont.
SZEREZD MEG A CANVA SZERKESZTHETŐ SABLONT INNEN!
Ha nem szeretnéd szerkeszteni csak kinyomtatni akkor töltsd le a PDF verziót.
TÖLTSD LE A PDF VERZIÓT INNEN!
Most nézzük a tervezés elméleti oldalát!
Minimum 3 szinten tervezünk.
Az első a Stratégia terv
Ezen a szinten határozod meg a vállalkozásod vízióját, ez ad keretet a működésednek. Ezek az alapértékeid. Itt tartod szem előtt azt a “magasztos” célt ami vezérel téged, amire 10 év múlva azt mondod: mindvégig ez lebegett a szemem előtt. Tehát meghatározod a vállalkozásod küldetését, ami megadja neked az irányt a további tervezéshez. Ezek a hosszú távú céljaid: 5-10 év vagy még több.
Következő szint: Taktikai tervek
Ez annak a módja, ahogy megvalósítod a stratégiai terved. Részekre, feladatokra bontod a küldetésed és cselekvési tervet készítesz hozzá. Időben meghatározod a szükséges lépéseket és sorba rendezed őket. Ez középtávú tervezés: 1-5 évre szól.
Harmadik szint: Operatív tervek
Ez a legkisebb részre bontott egységünk. Ezek a mindennapi működésért felelős tervek - amik mind egy irányba vezetnek a taktikai és a stratégiai tervekkel. 1 naptól 1 évig tartó időszakot ölel fel. Ez a fajta tervezés nagyon sokszínű lehet, de minimum egy negyedévre tehát 90 napra előre tudd akár napra lebontva, hogy mik az elvégzendő feladataid.
Ne ijedj meg ha ez soknak tűnik.
Az ábrándozást csak az különbözteti meg ettől a fajta tervezéstől, hogy ez gyakorlatiasabb és nem csak a fejedben születnek meg a vágyak és a gondolatok, hanem konkretizálod is azokat. Kijelölöd magadnak az utat amin haladnod kell ahhoz, hogy elérj a céljaidig. Azon se lepődj, meg hogy ez folyamatosan változni fog. Te is változol a körülményeid is. Az lenne a baj ha nem változtatnál néha.
Most nézzük a tervezés praktikus oldalát - ahogy én csinálom!
Az én személyes tapasztalatom az, hogy ha túl sok mindenre szeretnék koncentrálni egyszerre nem leszek hatékony. Ezért ahhoz, hogy elérjem amire vágyom - hallottátok már tőlem ezt a kifejezést a vágyott életet - kategóriákra bontom a céljaim aztán haladok tovább.
Már egy pár éve jól működik nekem az hogy, 3 főbb kategóriát alakítok ki. Többre megint csak nehéz lenne koncentrálni.
Ezt a 3 témakört bontom utána kisebb részekre, amiket ezeken belül elszeretnék érni. Majd ezekhez a rész célokhoz tervezek lépéseket, amik feltehetően elvezetnek a célok teljesüléséig év végéig.
Például: Az első nagy cél - Egészségesen étkezni, sportolni, minőségi idő a családdal, elindítani a saját vállalkozást.
A következő teendő, hogy még ugyanezeket a fő célokat vizualizálom és cselekvési tervet, lépéseket készítek hozzá. Ez a tervezőben a Cél tervezés - Az Út nevet viseli. Itt az a logikus ha az előbbi bontott rész célokat beépítjük ezek közé a lépések közé is.
Következő részben a célokat hónap szerint is lebontom így könnyebb később a feladatokat is időre megtervezni és megvalósítani, hiszen tudom mit kell megtennem hónapról hónapra pontosan ahhoz, hogy elérjem a kitűzött célokat.
Példa a bontásokhoz: Heti két edzés, heti egy nagy séta, havi egy könyvet elolvasok adott témában, elvégzek egy tanfolyamot.
Még mindig ugyanazt a 3 fő célt bontogatjuk, negyedév szerint. Szerintem a 90 napos tervezés a legideálisabb mind közül. A 90 nap egy belátható, könnyedén tervezhető időszak mégis hamar van eredmény és visszaigazolás. Negyedévente mindenképp vedd elő a terveződet és nézd meg hogy haladsz, esetleg kell-e változtatnod valamin.
Adtam egy kis puskát, hogy mindig szem előtt legyen, hogy milyen a pontos és jó cél meghatározás. S.M.A.R.T célokkal dolgozunk!
Az utolsó oldalon pedig előre tervezünk, hogy lásd hova vezet ha 2022-ben keményen dolgozol az álmaidon.
Nagyon fontos, hogy a tervező használata nem ér ott véget, hogy egyszer kitűzted a célokat. Vedd elő hetente, havonta és nézd meg hogy állsz és milyen irányt határoztál meg, esetleg mit kell felül vizsgálnod, újra tervezned.
Ahogy meghatároztad magadnak a határidőket, például a havi céloknál úgy határozd meg a “mértékegységét” is amiben méred a cél beteljesülését. Például ha heti 2 edzést tűzték ki magadnak, az adott hónapban összesen 8-at, akkor a te mérőszámod a 8 specifikusan erre a célra. Ez a cél akkor teljesült ha megvolt a 8. Ez csak egy példa de nagyon fontos, hogy konkrét, megfogható eredményeket tudj párosítani a megvalósuláshoz, hogy tudd ellenőrizni saját magad.
Még egy utolsó, praktika. Én esténként, mikor már ágyban vagyok mindig végig gondolom, hogy az adott napon mindent megtettem-e a 3 fő kitűzött célomért. Ez egy fél perces gyakorlat, de nagyon jó önvizsgálat. Ha nem tettem meg mindent, akkor végig gondolom, hogy mi akadályozott és hogyan tudok ezen változtatni.
Ne feledd ha segítségre, megerősítésre van szükséged bármikor írhatsz nekem.
Kísérd figyelemmel az oldalt 2022-ben is és gazdagítsuk az ismereteid együtt.